środa, 3 września 2014

Anna Fryczkowska - "Z grubsza Wenus"
Opis:  
Inteligentna, ironiczna, przewrotna historia otłuszczania oraz odtłuszczania Jasi i Baśki, dwóch pozornie niemających ze sobą nic wspólnego pań.
Roztrwonić urodę można z różnych powodów. Uzasadnionych i wydumanych. Ale skutek ten sam. Wczasy odchudzające. Dwie kobiety, które kryją wiele w nadmiarach swoich sylwetek. Obie wytresowane, by dobrze wyglądać. Usiłują lepiej żyć. Choć nie zawsze z przekonaniem. Starania o lżejsze ciała utrudniają ciężary z przeszłości.

Schudnąć! – cel życiowy przyświecający trzydziestoparoletniej, gniewnej i zasupłanej Baśce. Schudnąć? – zastanawia się starsza o kilkanaście lat, pogodna i pozornie spokojna Janina. Obie mają problem z nadwagą, ale na wakacjach bardziej niż ciało, leczyć będą duszę.


Od autorki:

"Nie ja jedna żałuję, że nie dano mi możliwości przeredagowania własnego życia, albo wręcz przejścia go od początku, z większą wiedzą i doświadczeniem, dzięki czemu za drugim razem mogłabym uniknąć mylnych wyborów i kretyńskich błędów.
Na szczęście mogę dać taką możliwość moim bohaterkom. Po co? A dlatego, że mój debiut, »Straszne historie o otyłości i pożądaniu« miał rozmaite zalety, ale i liczne wady pierwszej książki.
Ta powieść powstała z tamtej. Jest jednak od niej grubsza i mądrzejsza, zupełnie jak dzisiejsza Anna Fryczkowska jest grubsza i mądrzejsza od tamtej.
To nie jest ta sama książka. Jest tylko do niej podobna, jak dojrzała kobieta do młodej dziewczyny. Tak. Nadal uważam, że potyczki kobiet z ich własnymi ciałami to bardzo ważny temat. Zarówno w życiu, jak w literaturze".


Recelinki (linki do recenzji):

3 komentarze:

 1. Znam książkę autorki, bardzo chętnie sięgnę po kolejną :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka bardzo ciekawa - ostatnio o niej pisałam
  http://czytanieedyty.blogspot.ie/2014/08/przeczytane-w-wakacje-ujecie-drugie-z.html

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za zgłoszenie :) Już uzupełniłam listę linków.
   Pozdrawiam!

   Usuń